При мускулна работа, в организма настъпва респираторна ацидоза, активира се дихателния център вследствие на което дишането се учестява, повишава се белодробната вентилация. Физическите натоварвания представляват тренировка на сърдечния мускул. Повишава се тонусът на кръвоносните съдове и тяхната еластичност. Подобряват се трофиката и съкратителната способност на мускулите, повишава се калусообразуването и зарастването на фрактури, подобрява се подвижността и трофиката на ставите, увеличава се еластицитета на свързочния апарат. Физическото натоварване е биологичен дразнител за ЦНС. Под влияние на физическото натоварване в организма на човека настъпват разнообразни структурни и функционални промени и колкото по-интензивно е натоварването, толкова по-активно протичат процесите.
Според участието на пациента в лечебната процедура, кинезитерапията се дели на активна и пасивна. Лечебна физкултура е най-разпространения вид на активна кинезитерапия. Понятието лечебна физкултура съдържа в себе си понятията лечебна или медицинска гимнастика, игри и елементи от спорт. При лечебната физкултура факторите, които влияят лечебно или профилактично върху организма са физическите упражнения. Движението е лечебен фактор и се прилага организирано и целенасочено във вид на физически упражнения, дозирано, според състоянието на болния, особеностите на заболяването и измененията във функциите на засегнатия орган или система. Медицинската гимнастика е основният и най-широко употребяван подвид на лечебната физкултура. Тя се разделя на отделни разновидности, като аналитична лечебна гимнастика, общо укрепваща гимнастика, дихателна гимнастика, коригираща и др.
Пасивните видове кинезитерапия са всички видове кинезитерапия, при които болният не участва активно при провеждането на процедурите. Той е пасивния обект, върху когото рехабилитатора провежда различни манипулации, при които основния лечебния фактор е движението. Масажът е вид пасивна кинезитерапия, прилагана механично, чрез определени манипулации и действия върху кожната повърхност, които по рефлекторен и механичен път предизвикват редица промени в организма. Механотерапията е друг вид пасивна кинезитерапия. Състои се във възстановяването на намаленото или силно затрудненото движение чрез пасивни раздвижвания на увредената част на тялото, извършвани от специално конструирани апарати.
Според вида на заболяването и стадия на протичането му, кинезитерапията има следните лечебни и профилактични задачи. Цели да подпомогне запазването и поддържането на болния организъм в активно функционално състояние. Да предпази и лекува усложненията, причинени от принудителния покой. Стимулира потенциалните възможности на болния в борбата със заболяването. Да ускори премахването на локалните и общи анатомични и функционални прояви на болестта. И да възстанови в най-кратък срок функционалната пълноценност на човека.
Кинезиотейпингът е метод в рехабилитацията и спорта, използващ прилепване към избрани части от тялото на различни по големина и дебелина пластири с гъвкава и водонепроницаема структура, които поддържат процеса на лечение на болката, чрез стимулиране и укрепване на мускулите и сухожилията. Кинезиотейпингът осигурява външна подкрепа и стабилност на мускулите и ставите, без да ограничава обема на движение. Лентата оказва влияние върху рецепторите на сомато-сензорната система. Помага за намаляване на болката и стимулиране на лимфния дренаж, чрез създаване на лифтинг ефект върху кожата. Така се разширява пространството между тъканите и се съдейства за намаляване на възпалителния процес в тях. Основните лечебни ефекти на този метод са подобряване и възстановяване биомеханиката на ставите, на сухожилните и ставните връзки и редуциране на отока и болката.